Saglık

Bütünleyici Tıp ve Doğu Tıpı ,Batı Tıpı

Bütünleyici Tıp ve Doğu Tıpı, Batı Tıpı

Gün geçtikce tüm dünyada daha fazla doktorun bu geleneği canlandırmaya nasıl çalıştığını anlamak ve Bütüncül Tıp’ı ögrenmeye isteği var

Dünyanın diğer ucunda yaşayan insanların çoktan bildiklerini bizim burada fark etmemiz emizi aldı. Akupunktur ve meditasyon gibi alternatif tedavilerin gerçek anlamd inin bulunduğu artık bilinmekte. Konu hakkında şüphelerin mi var? Gün geçtikce daha fazla doktorun bu geleneği canlandırmaya çalıştığını anlamak ve bütüncül Tıp yani iyileşmende sana nasıl faydası olabileceğini görmek için bu yazıyı okumaya nedersin.

Yine feci şekilde başın ağrıyor. İlk yaptığın…Ağrı kesici almak. Acele bir ilaç yutman lazım!Derin nefes almayı seçmek. Belki daha sonra meditasyonla devam edersin.

Bir dakika… Gerçekten C seçeneği var mı? Konu tıp olduğunda Batı tedavileri (ilaçlar, iğneler, ameliyatlar) ve Doğu çareleri (meditasyon, bitkiler, akupunktur) insanların aklına iki farklı kutbu getiriyor. Ancak giderek büyüyen bir sağlık akımı var ki, üçüncü bir seçenekten bahsediyor. Bu seçenek, her iki yöntemin birleşimiyle oluşan ve şaşırtıcı derecede faydalan olan bir kombinasyon.

Bahsetmiş olduğumuz bu yeni kombinasyonun adı bütünleyici tıp ve giderk tüm dünyaya yayılmakta birçok doktorun tercih etmesinin Bütünleyici Tıp ismini kullanmasının nedeni iki tıppın kombine halde kullanılmasından dolayıdır. Bütünleyici tıp bugüne kadar, Duke Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi gibi sağlam temelleri olan ünrversıtelerin araştırma birimlerine kadar yayıldı. Bu üniversitelerde geleneksel öğretiden gelen doktorlar, akupunktur ve bitkisel tedavi uzmanlan ile işbirliği içinde çalışıyor.Bütün mesele tedaviye her zaman en doğal yöntemlebaşlanıp bütün gereklilikler yerine getirildiği için yetişkinlerin hemen hemen yüzde 40’ının bütünleyici tıbbın bir koluyla tanışmış ve kabul etmiş olduğunu belirtiyor.

Bütünleyici Tıp ve Doğu Tıpı ,Batı Tıpı

Bir örnek vermek gerekirse: Diyelim ki dizinizde tendon iltahabı vartedaviyi yapan bir doktor, kortizon iğnesi yapmadan önce daha az invaziv (vücuduna bir aletin girmesini gerektirmeyen) bir uygulama olan akupunkturu önerebilir. New York’taki Eleven Eleven Wellness Merkezi’nin kurucusu Doktor Frank Lipman, “Amaç hastayı tamamen tedavi etmektir; sadece var olan rahatsızlığı değil” diyor. Doktorların sorunun kökeniyle ilgilenmek yerine çoğu kez haplarla semptomları bastırdığına, bunun da yan etkiler doğurabildiğine dikkat çekiyor, örneğin şiddetli baş ağrısını ele alalım. Bütünleyici tıp uzmanı hemen etki «den bir ağrı kesici verme fikrini göz ardı etmez. Ama aynı zamanda, ileride tekrar oluşabilecek baş ağrısını önlemek için de bir yol bulmaya çalışır.

Tabii ki tüm rahatsızlıkların çaresi bu yöntemle bulunabilir demek doğru olmaz. Ajjıca hangi alternatif tedavinin etkili o uğunu ya da hangi uzmanların yasal iş yapıp yapmadığını bilmek de kolay değil. Hakikati boş laflardan ayırt etmeyi öğrenmek istiyorsan okumaya devam et.

Akupunktur:Bütünleyici Tıp Doğu Tıpı, Batı Tıpı

Akupunktur’un Modem tıpda oldukça işe yaradığını ve yapılmakta olan çalışmaların sonuçlan da bunu  destekler nitelikte: Akupunktur, baş ağrısı, bel ağrısı, regl öncesi sendrom (PMS), kısırlık, anksiyete ve travma sonrası stres gibi birçok alanda yaşanan sıkıntıları dindiriyor. Dahası, kronik ağrılara da çare olabiliyor. Nature Neuroscience’da yer alan bir araştırmada, akupunktur uygulanan farelerin bedeninde doğal bir iltihap giderici olan adenosinin diğerlerine oranla 24 kat daha fazla salgılandığı gözlemlenmiş.

Geleneksel Çin tıbbı, bedende chi adı verilen bir enerjinin varlığından bahseder ve akupunkturun bunu düzenlediğini kabul eder. (Boston’daki OMBE Bütünleyici Tip Merkezi’nin sahibi Jessica Molleur, “Chi’nin düzeni bozulduğunda, bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir” diyor.) Bu olgunun biyolojik açıklaması ise şöyle: Akupunktur noktalan bedende dokuların toplandığı kan, sinir ve lenf kanatlan üzerinde yer alır. İğneler, sinir sistemini harekete geçirerek, beyne tedavi için sinyaller gitmesini sağlar. Wroth, “Bu bir anlamda sistemin yeniden başlat tuşuna basmak gibidir” diyor.

Bütünleyici Tıp ve Doğu Tıpı Batı Tıpı Beklenti

Ne Olmalı?

Eğer basit bir grip aşısı bile tüylerini ürpertiyorsa merak etme, akupunktur iğneleri neredeyse bir saç teli kadar incedir. Vücuda bir santimden daha az batınlır ve genellikle de pek fazla hissedilmez. Hastalar masaj masasına benzer bir yatağa yatar ve sakinleştirici müziğin de etkisiyle gözlerini kapatır. Yaklaşık bir saat süren seanslarda bir düzine civan iğne, sorunla ilgili (ayaklar, bacaklar, kann, göğüs, sırt veya baş gibi) belirli akupunktur noktalarına yerleştirilir. Senin tek yapman gereken rahatlamaktır, seans bittikten sonra kendini biraz yorgun hissedebilirsin. Akupunkturda önemli olan sürece bağlı kalmaktır: Belirli aralıklarla gittiğin tedavi birkaç ay sürebilir. Bu yöntem genellikle ilaç tedavisine ek olarak önerilir ve uzman doktorlar tarafından uygulanır. Ülkemizde, uygulandığı yete ve hastalığa bağlı olarak bir akupunktur seansının ücreti 50 TL ile150 TL arasında değişebiliyor. Bu ücreti sağlık sigortalan karşılamıyor.

SPA Tedavisi:Bütünleyici Tıp ve Doğu Tıpı ,Batı Tıpı

Lavanta ya da biberyeli güzel ve sıçak bir banyo güzel bir zaman geçirmeni sağlayabiliyor. Fakat bunun sağliğa kalıcı faydası ile ilğili elimizde yeterli kanıt yok.

Meditasyon ve Bütünleyici Tıp Doğu Tıpı, Batı Tıpı

Nefes al, nefes ver… Dünyadan soyutlan.

Evet, işte böyle… Tekrar bir sürü şeyi aynı anda düşünmeye başlamadan önce şunu bilmende fayda var: Archives of İnternal Medicine’a göre, meditasyon tıpta oldukça fazla yer almaya başladı ve günümüzde beden-zihin terapilerinden biri olarak kabul ediliyor. Amerikalı doktorlar tarafından bugüne dek altı milyon reçeteye de yazılmış durumda. Meditasyon beyinde acıyla bağlantılı olan bölgelerin aktivitesini azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kan basıncını düşürüyor ve depresyonu hafifletiyor. (Bilindiği gibi Batı tıbbının en gelişmiş tedavileri bile, yan etkiler olmadan depresyonla başa çıkamıyor.)

Lipman, “Hiç şüphem yok ki, eğer herkes meditasyon yapsaydı, şu an çok daha az sayıda insan hasta olurdu” diyor. Meditasyon tek başına soğuk algınlığını tedavi etmese bile, stresi      oldukça azaltır.

Bu da belli başlı hastalıklarla başa çıkmak için en önemli etkenlerden biridir. Buna ek olarak, son zamanlarda yapılmış olan çalışmalar devrim niteliğinde: Sağlığımız için iyi olan her şeyin beynimize de büyük etkisi var. Psychiatry Research: Neumimaging’e göre meditasyon, beynin öğrenme ve hafıza bölümlerinde yer alan gri maddenin yoğunluğunu arttırabiliyor.

Kaldı ki, sonuç almak için bir yıl boyunca Ashrsro’da yaşamana da gerek yok. Her gün sadece 30 dakika zaman ayırarak iki ay ”* içinde sonuç alman mümkün. En güzel tarafı da free bedava olması!

Dikkatli şekildi ? Bir meditasyon yapmak (daha etkili bir yolu transandal  meditasyon ile görüntüleri ortadan kaldırıp düşüncenin ötesine geçmektir), hem zihnini odaklayabilmen konusunda seni eğitir hem de stresi ortadan kaldırmana yardımcı olur. Lipmana göre, bulaşık yıkarken bile dikkatli şekilde meditasyon yapabilirsin; önemli otan sadece bulaşıklara odaklanman. Ancak yeni başlayanlar öncelikle daha sakin sessiz bir ortamı tercih edebilir; tütsüye ya da müzik dinlemeye gerek yok: ilk olarak rahat bir şekilde otur ve gözlerini kapat. Nefesine odaklan.

Çok derin nefes alıp vermek için kendini zorlama; doğal nefes al. Insight Meditation Society kurucularından Sharon Salzberg, “Oturduğun zaman zihninde binlerce görüntü görebilir veya çeşitli duygular hissedebilirsin. Bu çok normal. Onlan fark et, daha sonra gitmelerine izin ver ve tekrar nefesine odaklan” diyor.

Günde en az 10 dakika pratik yapmaya sonraları çaba göster. 20 dakika ve üzerine çıkmayı deneyebilirsin.

Meditasyon hâlinde herkes farklı hissedebilir. Ancak temel amaç, kişinin kendisini stresten özgürleştirmesidir. Salzberg, ilk beş dakikanın her zaman en zor bölüm olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla eğer hemen konsantre olamazsan  umutsuzluğa kapılma.

 Hipnoz Bütünleyici Tıp ve Doğu Tıpı, Batı Tıpı

Şimdi gözlerin kapanıyor, çok yavaş kapanıyor… Aslında tam olarak böyle  olmuyor. Arizona Bütünleyici Tıp Merkezi’nden Doktor Steven Gurgevich, “Hipnoz, daha çok konsantre olma ve içe dönüş hâlidir” diyor. Belki bir anlamda kitap okumaya benzetebiliriz: Etrafta olup bitene kayıtsız hâle gelinir. Hipnoz uygulaması, kan basıncını düzenleyebiliyor. Nedeni bilinmese de, uygulama sinir ve beyin aktivitelerini değiştirdiğinden acı sinyallerinin daha az hissedilmesini sağlıyormuş. Harvard Tıp Fakültesinden Doçent Doktor Elvira Lang, “Araştırmalar gösteriyor ki, ayakta yapılan cerrahi müdahaleler esnasında kişi hipnoz edildiği takdirde, hem ağrı kesici ilaç gereksiniminde azalma olabiliyor” diyor. Hipnoz, içki ve sigara gibi bağımlılıklarda, siğil ve sedef gibi deri rahatsızlıklarında ve ülseratif kolit gibi sindirim yolu hastalıklarında da işe yarayabiliyor.

Bütünleyici Tıp ve Doğu Tıpı Batı ,Tıpı Beklenti

Ne Olmalı?

Hekim, çeşitli rahatlama hikâyeleri anlatmaya ya da trans için geri sayıma başlamadan önce senin ne istediğini dinleyecektir. Daha sonra probleminle mücadele etmek için çeşitli önerilerde bulunur. Mesela Gurgevich, siğil rahatsızlığı ile gelen hastasından şunu istemiş: “Küçücük olduğunu hayal et.

Kendi vücudunun içinde geziniyorsun.

Şimdi o çıkıntıların altına git ve oraya ateş et.” (Kulağa biraz vahşice gelebilir ama hipnozun siğil üzerindeki etkisi yüzde 80’e kadar çıkıyor. Ayrıca siğil tedavisindeki ağrılı dondurma işleminden de yakayı kurtarmış oluyorsun.) Bir hipnoz seansı 150 TL ile 250 TL arasındadır ve rahatsızlığa göre birkaç seans uygulanması gerekebilir. Kişinin ihtiyacına göre ayarlanmış tedaviler en iyisidir. Gurgevich, hipnozun etki etmesini içsel olarak isteyen kişilerin genelde en iyi sonuçları aldığının altını çiziyor.

Bitkiler ve Bütünleyici Tıp ve Doğu Tıpı, Batı Tıpı

Anlaşılan bitkiler hem hastalıkları önleyebiliyor; hem de iltihap, baş ağrısı, depresyon ve tansiyon da dâhil birçok hastalığı iyileştirebiliyor. Doğru bir bitki ile stresin önüne geçmek de mümkün. Bazı bitkilerin özellikle birlikte kullanılması etkili: Ginseng, ashwagandha (Hint ginsengi) ve rhodiola gibi. Bunlar adaptogen adıyla bilinir ve böbreküstü bezlerine destek sağlayıp bedeninin oksijen kullanımına yardıma olur.

Lipman, “Eğer tam anlamıyla bitkin düşmüşsen, enerji depolamam ve bedeninin dengelenmesini sağlar. Ben onları meditasyonun ilaç versiyonu olarak görüyorum” diyor.

Ancak bitkileri hiçbir zaman kendi başına kullanmamalısın. Wroth, “Bitkilerin doğal olması, herkese uygun olduğu anlamına gelmez” diyor. Doktoruna sormadan aynı anda hem ilaç hem de bitki kullanma. (Örneğin san kantaron adıyla da bilinen sarı kantaron bitkisi, doğum kontrol hapının etkisini azaltabiliyor.) Aynca her markaya da güvenme. Bazı kapsüllerde, etiketinde yazmayan zararlı maddeler olabilir. Önce doktorunla görüşmende fayda var.

Bütünleyici Tıp ve Doğu Tıpı Batı Tıpı Beklenti Ne Olmalı?

Bazı bitkilerin gerçekten süper güçleri olsa da, bazılarının etkisi bilimsel çevreler tarafından doğrulanmıyor. İşte bazılarının bilimsel olarak desteklenen etkileri:

  • Hafif-orta düzey depresyon tedavisinde  (sarı kantaron) bitkisinin geleneksel antidepresanlar kadar etkili olduğu görülüyor.
  • Zerdeçal, iltihaplanmaya karşı savaşıyor.
  • Sarımsak kan basıncını düşürebiliyor; ancak etkisi kısa süreli.
  • Şevketibostan karaciğer sağlığını destekliyor ve Tip 2 diyabeti olan kişilerde kan şekerinin düşmesini sağlıyor.
  • Atkestanesi tohumu varisle mücadelede etkili
  • Melatonin uykusuzluk çekenlere faydalı.
  • Öksürük otu ve krizantem, migrenin önlenmesinde etkili olabiliyor…

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu