Haberler

Batuhan Efemgil:8 aylıkken judoyla tanıştı şimdi olimpiyat yolunda

Batuhan Efemgil:8 aylıkken judoyla tanıştı şimdi olimpiyat yolunda

Judoyla 8 aylıkken tanışan milli judocu Batuhan Efemgil, Porte­kiz’in Lizbon kentinde gerçekleşen Avrupa Kupası’nda adım finale yazdırdı. Babasının izinden yü­rüyen genç sporcu, “Judo baba mesleğim ve babam benim idolüm. Çocukluğumdan bu yana babamın başarılarına şahit olmak judonun gücünü anlamama yetti” diyor.

Tokyo’da kampta bulunan Türkiye Judo A Milli Takımı nın genç sporcusu Batuhan Efemgil, hedeflerini anlattı.

Judo yeteneğinin genlerinin bir parçası olduğunu vurgulayan Efemgil, “Judo bizde baba mesleği. Babam başa­rılı bir judo kariyerine sahip. Beni de 8 aylıkken minderlerle tanıştırmış o gün­den bu yana tatamiden inmedim” dedi

Babam arkamda olunca…

Babasının uzun yıllar antrönörlüğünü yürüttüğünü belirten milli judocu. “Ba­şarılarımın arkasındaki asıl isim, ba­ bam diyebilirim. Babam arkamda olun­ca kazanmak ve onu gururlandırmak için elimden gelenin fazlasını yapıyo­rum. En zor” zamanlarımda hep arkam­da olan babam “Sen benim oğlumsun ona göre hayatını yaşa ve daima dik dur” derdi” diye konuştu.

Kariyerinin en zor maçını kardeşiyle yaptı

20 yıllık judo kariyerindeki en duygusal anının kardeşiyle yaptığı final maçı oldu­ğunu anlatan Batuhan Efemgil, “Karde­şim Oğuzhan Efemgil de judo kariyerin­de benimle aynı süreçleri yaşadı. Finalde kardeşinizle olmak çok özel ve güzel bir duygu. Onu hiçbir zaman rakip görme­dim çünkü o benim kardeşim. Düştüğü­nüzde biliyorsunuz kı daima sizi kaldır­mak için bir el uzanıyor. Kardeşim bana daima güç veriyor” şeklinde konuştu.

“Sezer Başkan ile başardık demek çok istiyorum”

Türk judosunda Sezer Huysuz ile yeni bir sayfa açıldığını vurgulayan genç judocu


Olimpiyat havasını 2 kez yaşamış olan milli sporcunun başkanımız olması bana ve takım arkadaşlarıma güç  ve güven veriyor. Sezer Başkanla birlikte başardık demek çok istiyorum” dedi

‘Judonun ana vata­nında tarihe geçmek istiyoruz’

Tokyo dakı kamp sonrası büyük oranda turnuva­lara hazır olacaklarını aktaran milli oyuncu asıl amacımız judonun ana vatanı olan Tokyada tarihe gecmek isityor diye konuştu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu