Yurt İçi Tatil

Artemision’un Yakılış Öyküsü

Artemision’un Yakılış Öyküsü

Arkaik Artemision olarak  adlandırılan bu ilk yapı  Büyük İskender’in  doğduğu yıl olan MÖ.356  yılında, tarihe geçmek isteyen ve bugün bir deli  olarak tanımlanan Herostratos tarafından  yakılmıştır. Hatta tam tarih verecek olursak 21 Temmuz 356 tarihinde yakılmıştır yapı. Tapınak, çatısının ahşap olması  nedeniyle tamamen yanmıştır. Yaptığı bu eylemden dolayı gerçekten de deli olduğunu  düşünebileceğimiz Herostratos, bugün de  adını andığımıza göre  amacına ulaşmış gibi gözükmektedir.

Ancak Artemis gibi bir tanrıçanın kendi evini  korumaktan aciz olması ve evin yani tapınağın yanması o dönemde inançları sarsabileceği için rahipler başka bir öykü uydurmuşlardır.

Artemis’in bir niteliği  o dönemlerde bu öykünün kabul i görmesini de sağlamıştır. Artemis nitelikleri itibarıyla bolluk ve bereketi, doğanın doğurganlığını da temsil eder.Dolayısıyla doğum yapacak kadınlara yardıma gittiği söylencesi de yaygındır. İşte bu söylenceden yola çıkılarak, Artemision’un tam yakıldığı günün daha sonra Büyük İskender olarak o zamanın dünyasının fatihi olacak komutanın doğumuna denk gelmesi önemlidir.

Yangının önlenememesi Artemis’in bu doğuma yardıma gittiği için o sırada evinde yani tapınakta olmaması ile açıklanmaktadır. Büyük İskender Ephesos’u ele geçirdikten sonra bu öyküyü de duymuş ve tapmağı yeniden inşa ettirmek istemişti. Ancak Efesliler bu lütfü kabul etmemişler ve İÖ 334-250 yılları arasında kendileri yeni bir tapınak yapmaya girişmişler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu