Nedir Ne Değildir ?

Anemometre nedir.Ne değildir…

Günümüzde genelde hava ve gaz  hızını ölcmekte kullanılan anemometre kalimesini kökeni kesin olmamakla birlikte yunanca ya dayanmaktadır.Rüzgar anlamına gelen anemon ve ölçme anlamına gelen metron kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır….

İlk mekanik anemometre 15. yüzyılın ortalarında İtalyan hümanist, mimar, heykeltraş, ressam ve matematikçi Leon Battisti Alberti tarafından icat edilmiştir

Helenler her rüzgar yönünü kontrol eden bir tanrı olduğuna inanırlardı. Boreas kuzeyden soğuk getirirken, Güneyden esen Notos yaz sonunda ve Sonbahar başlangıcında büyük fırtınaları haber verir, ekinleri zarara uğratırdı. Trakya’da bir mağarada yaşadığına inanılan ve Batıdan esen rüzgar olan Zephiros ise rüzgarlar içinde en naziğiydi. Çiçeklerin açması, havaların ısınması hep onun işiydi. Helenlerin rüzgarın hızını ölçüp ölç­mediklerini bilmiyoruz. Öte yandan bugün Atina’daki Roma Agorası’nda bulunan 8 metre çapında ve 12 metre yüksekliğindeki Horologion’un güneş ve su saatlerinin yanısıra bir rüzgar gülü de barındırdığını Romalı Vara ve Vitrivius’tan öğreniyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu