İnsan ve Yaşam

Alıngan Tipdeki İnsanlar

Alıngan Tipdeki İnsanlar
Her lafa kırılır, her sözde bir ima arar. Klasik cümlesi “Bir şey mi ima ettin?”dir. Sanki camdandır, dokunsan incinir. “Her şeyi üzerine alınma” duygusunun klinik bir vakaya dönüşmüş halidin Aranız çok iyiyken birden arayıp sormaz olur, ne oldu diye merak edersiniz, tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış misali incir kabuğunu doldurmayacak bir nedenden size danlmıştır, ama sizin haberiniz yoktur.

İşiyle ilgili olarak da çok hassastır. Herhangi bir oyun, tiyatro, skeç ya da film seyretse, hemen kendisiyle irtibatlandırır. Diyelim seyrettiği dizide bir hemşire var ve mesela doktor neşter isteyince yanılıp makas veriyor. Eğer alıngan tip bir hemşireyse hemen ayaklanır, “Haksızlık bu, biz öyle değiliz!” der.

İnsanlar onun yanında alınacak, darılacak diye sözlerini seçerek söylerler. Rahat davranamazlar. Devamlı diken üstündedirler. Kuşkucudur. Ne kendi rahat olur ne başkası… Herkesi huzursuz eder. Böylece kimseyle yakın dost olamaz. Arkadaşları alıngan tip alınacak diye havadan sudan konuşmayı tercih ederler. Gerçi o, bu sefer de “Niye benle kimse doğru dürüst ve derin konularda konuşmuyor.” diye alınır. Bal alalım mı, yüzümüze renk gelsin desen, sen şimdi bana yüzün bembeyaz, sağlıksız görünüyorsun mu demek istedin diye söylenir.

Anlaşılması en zor tiplerden biridir. İnsanları tedirgin eder. Duygusaldır. Hassastır. Abartmayı sever. Buluttan nem kapar. Çocukluk yaşlarmda sevimli görünse de yaşlandıkça daha da alınganlaşır ve çekilmez hale gelir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu