Haberler

Akıllı Şehir İstanbul Projesi

Akıllı Şehir İstanbul Projesi

Metropol kentlerin megapol şe­hirlere dönüşmesi, kent insanım daha güvenli ve konforlu bir hayat arayışına sürükledi. Teknolojik gelişmelerle kuşatılan akıllı şehir­ler ise insanları bir parça da olsa rahatlattı. İstanbul da, “Akıllı Şehir İstanbul Projesi” ile dünyaya örnek olacak projelerde başı çekiyor.

İSBAK ve NETAŞ, İstanbul’un akıl­lı şehir altyapısı için güçlerini bir­leştirdi. İki kurum adına İSBAK AŞ Genel Müdürü Muhammed Alyürük ile NETAŞ CEO’su C. Müjdat Altay Barselona’daki Mobile World Congress’te (Dünya Mobil Kongresi) düzenlenen tö­renle işbirliği protokolüne imzayı attı. İşbirliği protokolü çerçevesinde Ağ Yö­netim ve Operasyon Merkezleri’ kuru­larak mevcut altyapıya destek sağlaya­cak yeni bir ağ sistemi kurgulanacak.

İstanbul’a neler kazandıracak?

‘Akıllı Şehir’ konseptinin İBB’nin viz­yon projesi olduğunu söyleyen İBB İSBAK AŞ Genel Müdürü Muhammed Alyürük, “İSBAK olarak İstanbul’u daha konforlu, daha yaşanılabilir bir kent haline getirmek için teknoloji alanında ülkemizin önde gelen ku­rumlan ile işbirlikleri gerçekleştiri­yoruz. NETAŞ gibi bu topraklardan çıkmış ve Türk mühendislerin biriki­miyle teknojoji üreten bir kurumr akıllı şehir çözüm­lerindeki yet­kinliğimizi bir araya getirdik. Akıllı şehirler projemizin ilk süreci aslında danışman­lıkla haşladı. İSBAK olarak ‘akıllı şehrin mimari mottosu’ sloganıyla bizler bu projenin icra kısmını yüklendik. Akıllı Şehirler Müdürlüğü ve Bilgi İşlem Daire Baş­kanlığı ile beraber çalışmalara başla­dık. Dünya örneklerinin incelenmesi, literatür taramalarının ve mevcut du­rum analizlerinin yapılması gibi faz­larımızı tamamlamış olduk. İşte bu fazlardan bir tanesi de dünyanın glo­bal şirketlerinden biri olan Ericsson ile gerçekleştirildi. İstanbul’un akıllı şehirler alanında nerede olduğu ve bundan sonra nereye gitmek istedi­ğimizin yol haritasını çıkarmak üzere Ericsson ile birlikte önemli bir proje üstlendik” dedi.

İBB’ nin Akıllı Şehir İstanbul Projesi nedir?

İSBAKAŞnin akıllı şehir uzmanlarının yürüttüğü Akıllı Şehir İstanbul Projesinde öncelikle bir literatür taraması yapıldı. San Francisco,New York. Londra. Barcelona,Paris. Berlin, Kopenhag. Seul,Singapur ve GIFT şehirleri derinlemesine incelendi.Mevcut Durum Analizi kapsamında Ericsson‘un global tecrübesinden faydalanan İBB bu şehirleri tek tek inceledi,bunları teker teker İstanbula uyarlayarak uygulamaya başladı

İstanbul’un “Akıllı Şehir” olma hikayesi

Dünyadaki metropoller yeni yeni akıllı kentler haline gelirken, İstanbul’un akıllı şehir olma hikayesi ise yüzyıllar öncesi­ne dayanıyor. Mimar Sinan’ın dönemin teknolojisi ve estetik anlayışının zirvesi­ni temsil eden akıllı binaları ve akıllı su yönetimi sağlayan kemerleri bunların en güzel örnekleri arasında sayılabi­lir. 1875 yılında dünyanın ikinci yer altı metrosunun İstanbul’da yapılması da bir diğer örnek olarak gösterilebilir. Bütün bu manzarada öne çıkan nokta ise akıllı çözümlerin ne olacağı ve tasarlandıktan sonra teknoloji ile nasıl destekleneceği

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu