Kültür-Sanat

Ahmet Selçuk İlkan Gözüyle İstanbul

Ahmet Selçuk İlkan

İlk ödülünü 1975’de yazdığı “aşk” konu­lu şiir yarışmasıyla kazanan “Aşk şiir­lerinin şairi” Ahmet Selçuk İlkan; Cen­giz Kurtoğlu, Ümit Besen, Selami Şahin, Coşkun Sabah, Muazzez Ersoy, Zerrin Özer gibi önemli isimlerin şarkı sözleri­ni yazdı. Kendisiyle özdeşleşen şarkıları “Ahmet Selçuk İlkan Unutulmayan Şar­kılar” albümünde toplayan İlkan ile “Aşk gibi” dediği İstanbul’u konuştuk.

İstanbul’u görmemiş birine şehri nasıl anlatırsınız?

Necip Fazılın, Orhan Velinin şiirlerinden, Alaattin Yavaşça’nm şarkılarından, film­lerden o kadar İstanbul’u ezberlemiştim ki, “İstanbul’a gelirsem asla kaybolmam” demiştim. Ama İstanbul’a geldiğim ilk gün kayboldum. “Güneşi, havayı, yeşili, doğayı seviyorsan ölmeden önce mutla­ka İstanbul’u görmelisin” derim.

İstanbul en büyük hazinem

İstanbul dünya tarihi için çok önemli bir şehir. Sizin için önemi nedir?

Bana hayatı, aşkı, şiiri, edebiyatı öğre­ten en büyük hazinem, üniversitem, asla ,terk edemeyeceğim bir aşk. İstanbul ol­masaydı ben belki şair bile olamazdım.

Benim beşiğim, salıncağım ve ilk otağım Kadıköy

İstanbul’da sizi en çok mutlu eden yer neresi? Şehirden uzak kaldığınızda en çok neye özlem duyuyorsunuz?

Beşiğim, salıncağım ve ilk otağım Ka­dıköy derim. İlk kez İstanbul’a geldiğim yerdir. Moda daki evimde bütün sanatçı arkadaşlarımı ağırladım. İstanbul’da kalmaya dair ilk hayallerimi orada kur­dum. En masum yıllarım o sokaklarda geçti. Yurt dışından döndüğümde hava­limanına indiğim an, en mutlu olduğum andır.

“Bu yolları yapanların heykeli dikilmeli”

Son yıllarda İstanbul’da en bü­yük gelişme hangi konuda yaşan­dı?

En çok metrolarımızı beğeniyorum. Bir Çin atasözü şöyle der: Bir insan bir köprü yapar .ama üstünden binlerce insan ge­çer. Marmaray’dan, köprülerden binlerce insan geçiyor. Yapanlara ne kadar mü­teşekkir olmak gerektiğini ancak yaşa­yanlar bilir. Bu yolları yapan insanların heykeli dikilmeli.

İstanbul’da yaşayan biri olarak karşılaştığınız sıkıntılar neler? Çözüm önerileriniz var mı?

Gecekondular ve gökdelenlerin yan yana olması beni rahatsız ediyor. Sevgi­li Peygamberimiz’in kutsal saydığı, Fa­tih’in bize armağanı olan bu şehre hor bakmak bize yakışmaz. Bunu yapan insan ise, düzeltenin de insan olacağına inanıyorum.

İstanbullu olmanın olumlu ve olumsuz yönleri neler?

İstanbullu olmak dünyalı olmaktır. Hiçbir yere gitmeseniz bile tüm dünya insanla­rını burada tanıyabilirsiniz. Beklentim şu: Denizi her yerden  görebilmek,her yerden girebilmek: denizin ve onun verdiği bereketini yaşamak isterdim.

İstanbul kültür-sanat için ne anlam ifade ediyor?

İstanbul dünyanın kültür sanat merkzidir. Mimar Sinan’ın. Yahya Kemal Orhan Veli’nin,yaşadığı yerdir. Camileriyle türbeleriyle tarihi zenginliği olan bir hazinedir

İstanbul’un en önemli yapısı hangisi?

Şair gözüyle baktığımda Kız Kulesi Dolmabahçe ve manevi hazla bakı ­da Ayasofya’yı mimari gözle bakncada Mimar Sinan’ın eserlerini görüyorum ve hiçbirini birbirinden ayıramıyorum.

İstanbul’u en iyi anlatan sanat dalı hangisi?

İstanbul’u en iyi şair Necip Fazıl anlatır.

  • Seçme şansınız olsaydı. İstanbul’un hangi mekan ve semtinde yaşamak isterdiniz?

Sanatın, şiirin, edebiyatın 1950’li, 1960 lı yıllarda Kadıköy’de yaşamak isterdim

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu