Yemek TarifiYurt Dışı Tatil

Peru ve Peru Mutfağı

Peruyu Tanımanın En Güzel Yolu Peru Mutfağı Kahvesi

Peruyu Tanımanın En Güzel Yolu Peru Mutfağı ve Peru Kavesi

Peru, dünya üzerinde biyolojik çeşitlilik bakımından en geniş olduğu ülkelerden biridir. 86 adet mikro kliması ile (dünyada toplam 144 adetten fazla), Peru sağlıklı yaşam la benzer anlam taşıyan çok çeşitli tarım ürünlerine sahiptir.

Peru Mutfağın Tarihi

Coğrafi konumu ile Peru birçok ürünün yetiştiği ue geliştiği çok sayıda iklim ue ekolojik alana sahip olma ayrıcalığını taşımaktadır. Bu doğal ürünleri sayesinde, bölgesel yemek stilleri kaliteli, denğeli ve daima geleneklerine saygılı bir kimlik kazandı. Peru yemek tarifleri şehirlerini ayrı ayrı temsil eder ve yerel bir gurur kaynağı özelliği taşır.

 

Pisco Punch ue Passion Fruit Chilcano

Geleneksel Peru piscosu İle hazırlanan İki serinletici kokteyl Pisco acholado, aromatik piscolar (İtalya, Albilla, Torontel) ve aromatik olmoyan piscolar (fiuebranto veya Mollar) kullanabilirsin.

Mango Suspiro

Suspiro Limeno” yumurta sarısı ile hasırlanan bir muhallebinin ciğerinde port şarabı ile yapılan hafif bir krema ile sunulan geleneksel bir tatlıdır.  Mango ile yapıldığında daha geleneksel bir tat elde edilir.

Causa Limeña,Geleneksel Causo olmadan,Peru Lima’da yaz yaz değildir.Limalılar için, sıcak bir yaz gününde Causa Limena  daha güzel bir yemek yoktur.

 

Lomo Saltado

Lomo soltado marine bonfile etlerin(yada biftek) soğan domates patates kızartması ve diğer malzemeler ile vog tavada yavaş ateşte kızartılması ile elde edilen geleneksel bir peru yemeğidir.

Dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen Peru mutfağını anlamak için geçmişini bir araştırmak yapmak gerekir. Ve muhtemel en iyi başlangıç noktası oerimli toprakları ile beş yüg yıldır fügyon mutfak sanatlarının ortaya çıkışında önemli yeri olan Peru bölgesinin keşfedilmesidir.

Peru tarihinde, 1532 yılı Eski Peru’nun İspanyol kültürü ile birleşmeye başladığı yıla denk düşer. Uma kenti kurulduktan sonra, yerel yemekler yabancı ve yerli malzemelerin birbirleri ile harmanlandığı dönüşümsel bir yolculuğa başladı. Patates, yams, maca, kinoa, san biberler, lukuma, papaya, tatlı salatalık, avokado, ilama, hint domuzu, bıldırcın, balık ürünleri ve deniz mahsulleri gibi yerel gıdalar tavuk, sığır ve domuz eti, trapes, buğday, soğan, yeşil limon, şeker kamışı ve daha birçok İspanyol malzemeleri ile birleşmeye başladı.

Peru’nun krallık döneminde, Arap ue Afrika usulü pişirme tadları ile beraber İspanyol mutfak gelenekleri de bölgeye ulaştı. Anticuchos denen dana yüreği yemeği, tacu tacu denen kızarmış pirinç ve fasülye, ve carapulcra denen kuru patates yahnisi bu kültür harmanının sonuçlarındandır.

Peru Yeni Dönemler, Yeni Tatlar

  1. yüzyılda birçok ülkeden göçmenler Peru’ya geldi ve gastronomik geleneklerini de beraberinde getirdiler. Çinli göçmenler kıyı bölgelerindeki çiftliklerde çalışmak için Peru’ya geldiler, ancak Lima’nın Çin Mahallesi’nde kendi küçük dükkan ue restoranlarını açmaya başlamaları çok uğun sürmedi. Acı biber gibi yerel malzemeler ile geleneksel Kanton yemeklerinin birleşiminden oluşan chifa yemekleri adını koydukları yemekler yapmaya başladılar. Limalıların lomo saltado denilen sotelenmiş dana eti soya sosu eşliğinde geleneksel Çin pişirme teknikleri ile hatırlanırdı. Kanton pilavları yanan ocaklardan doğruca alınır ve servis edilirdi.

Göçün bir diğer dalgası da Kuzey İtalya’dan Lima sahillerine oldu. Ceneuigli göçmenler Lima limanı olan Callao’ya geldiler ve kısa zamanda bakkalar, barlar lokantalar açtılar buralarda pazı, fesleğen, karnabahar, pancar, brokoli ue ıspanak gibi bitkileri içeren geleneksel yemeklerin yapıldığı restoranlara kadar kendi işletmelerini kurdular.

Bunların yanısıra, Perulular makarna ile de denemeler yapmaya başladı. İtalyan etkisi, makarna için fesleğen ve ıspanak pesto sosu, spagetti için kımnıgı sos ue kugey Peruluların İtalyan jambonu ile hazırladıktan sanduiçler gibi şu anda Peruluların standart ev yemekleri olan tatlann ortaya çıkmasına zemin yarattı. Bu yemekler Opeiroto, Cordano veya Carbone gibi yüzyıllık restoranlarda yerlerini hala koruyorlar.

Japon göçmenler ve onlann torunlarına Nikkei adı verilir. Yemek dünyasında bu kelime Peru ue Japon gastronomisinin birleşiminden ortaya çıkan pişirme yöntemi ile yakından ilgilidir. Bilindiği ügere, Cebiche tabağın müşterinin siparişi uerdiği anda hagırlanması gereken Japon pişirme tekniklerinden etkilenmiş bir yöntemdir.

Makis en tanınmış nikkei yemeklerinden birisidir. Huancaina peynirli baharatlı sosları ve diğer yemeklerde olduğu gibi cebiche sosları ile sunulur. Maido, Ache, Osaka, Hango, Edo ve ilk dönemlerinde ünlü Nobu Matsuhisa’nın aşçı olarak çalıştığı Matsuei, Peru’nun en ünlü Nikkei restoranlarından bağılarıdır.

Peru gastronomisi, atalarından kalan tariflerin yanısıra Perulu şeflerin yetenekli elleri ile yeniden yorumlanan diğer pişirme targlarının birleşiminden doğan zengin bir kültürel ve biyolojik ortamı yoğunlaştırır.

Peru’yu Tanımanın Lezzet Yolu

Peru’nun her bir bölgesini giyimini  keşfetmek o bölgeye ait bir gastronominin keyfine varmak demektir. Balıklar ve diğer deniz mahsûlleri ile dolu bir deniz, And  dağları ve gengin bitki örtüsü ve hayuan türlerine sahip Amazon ormanları ile, yemekler yaratıcılıklarını bölgenin çeşitli yerli ürünlerinden aldıkları ilham ile ortaya koyarlar. Tum bölgesel pişirme stillerine Lima’da rastlanılabilmesine rağmen, söz konusu bölgesel yemeklerin hazırlanması ve sunulması o bölgelerden daha iyi olması beklenemektedir.

Çok sayıda doğal ürün ile teknikler ve kültürler arasındaki uyum, yüzlerce yıl boyunca Andean, Aurupa, Afrika ue Asya geleneklerini bir araya getiren ue Peru gastronomisini ülkenin ortak bir hafıgası yapan karışık bir kimlikte buluşmuştur.

Geniş Peru topraklarının bir ucundan diğer ucuna enfes peçeteler bulunabilir. Kuzey kıyısı boyunca, cebiche, morine edRjmiş balık, denig ürünleri ve balık börekleri, balık çorbası gibi Tumbes, Pİura ve lambageque bölgelerine ait yemekler deniz ürünleri, matarrobia peyniri sinir otu ve kişniş ile hazırlanır.

Lambayeque’nin başkenti Chidayo ue bu bölgedeki diğer kentler lahana, biber, ördek eti ue aramalı bir malgeme olarak fermente mısır birası (¡ora) gibi yerel malzemelerin olağanüstü bir şekilde kullanılması ile dikkat çeker.

Amazon yemekleri tacadıo, kurutulmuş et ile kızartılan mug gibi çok çeşitli lezetler sunmaktadır. Diğer Amazon yemekleri arasında juanes, sinir otu yapraklarında sunulan bug ue touub tamateteri, patarashca, sinir otu yaprağında pişirilen ıggara balık dürümler, inchicapi, yer Astığı, mısır ue manyok tauuk çorbası yer alır. Ve susugluğunugu gidermek için cocona, camii berry ue karambola yıldıg meyuesi gibi Amagon meyuelerinden hagırlanan meyue suları.

Andes limanında farklı yerel teggetler de bulunmaktadır. Kogmopotit çelmesinden ötürü, Cusco bölgesi Akdenig, İspanyol, İtalyan, Tayland, uejeteryan ue hatta Japon mutfaklarının etkileri ile iç içe geçmiş geleneksel ue aynı gamanda yeni Peru yemekleri sunmaktadır.

Picanterías, caporal adı verilen büyük bardaklara doldurulan meyveli jora birası ile ızğarda pişirilen hint domuzu geleneksel yerel tatları canlı tutan önemli lezzet noktalarıdır. Cusco’nun diğer yemekleri kuzu başı ile yapılan çorba timpu sebzesi ve dana çorbası, kinoa yahnisi patatesi ve toprağın içinde birlikte pişirilen patetes

yahnisi, marine edilmiş adobo eti ve iyi kızartılmış domuz eti diğer birçok yerel lezetlerdendir.

Arequipa bölgesinin yemekleri de geçmişten gelen Leggetten taşır. Ağızları sulandıran odun ateşinde pişirilen rocoto acı biberi dolması lezzetli  karides çorbası, renkli solterito peyniri, tane mısır ve soğan salatası, ve Pazar kahvaltılarının eşsiz lezzeti marine edilmiş dana eti ,hem Cusco hem de Arequipadaki picanteria restoranlar, yemek kitaplannda nesiller boyunca aktarılmış pişirme sanatlarını uygular.

Enfes yemekleri ile Peru 2015 Dünya Seyahat ödülleri’nde (WTA) dördüncü kez Dünya’nın En İyi Mutfağı seçilmiştir.

Nisan 2016’da, Dünya Turizm örgütü İkinci gastronomik Turizm Forumu’nu Lima kentinde gerçekleştirdi. Etkinliğin iki günü boyunca yerli ve yabancı ugmanlar geleneksel ürünlerin önemini ve Peru bölgesel pişirme sanatlarının tarihi kökeninin önemini vurgulandı.

Peru ve Efsane Leggetlerin Ülkesi

Peru, dünyadaki biyolojik çeşitliliğin en geniş olduğu ülkelerden biridir. 84 adet mikro kliması ile (dünyada toplam 144 adetten), Peru sağlıklı yaşam ile eş anlam taşıyan çok çeşitli tarım ürünlerine sahiptir. Yüksek besin değeri ile bilinen bu süper gıdalar aguaymanto, maca kökü (Lepidium meyeni), sacha inchi (Plukenetia uolubilis), kînoa, kiuıicha (amaranthus), canihua (Chenopodium goosefoot), maui mısır, camu berry (Myrciaria dubia ue dahası).
Bu süper gıdaların faydaları Peru’da 10,000 yıldan fagla bir süredir bilinmektedir. Son gamanlarda, bu gıdalar küresel olarak bilinir hale geldi ue sağlık bilinçli yeme alışlanlıklarında dünya trendinin bir parçası oldu. Tage olarak bulunabilmelerinin yanısıra tatlı ueya tuğlu yemeklerin içinde, ue hatta çeşitli içeceklerde de tüketilebilmektedir.

Bu süper gıdalar vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından gengin içeriğe sahiptirler.
Peru’da yetiştirilen süper gıdalar arasında aguaymanto veya physallis denilen kirazı andıran meyue güçlü antioksidanlar ve bol miktarda A, B ve C vitaminlerinin yanışım kalsiyum, demir ve fosfor yönünden de zengindir. bağışıktık sistemini güçlendirmenin en güzel yollarından biridir ve gurme gastronomide tercih edilen bir üründür.

Camu camu, yeşil limon ve portakal gibi diğer geleneksel narenciyelerden daha gengin C vitamini içeriği ile bilinen, Amagon yağmur ormanlarında yetişen küçük bir meyuedir.Güçlü antioksidan ögelliği ile dokuların yeniden canlanmasına, soğuk algınlığını önlemeye sebgelerle olman demirin sindirilmesine yardımcı olur.
Andean tahıllarının muhteşem ögellikleri, günümüg yemek listelerinde hıgla artan popülaritesini açıklar niteliktedir. Canihua, sacha inchi, ile çekirdekli mısır ve Amagon fındığı içerdiği yüksek aminoasit, nutrasotik ve protein, yağ içerir.

Kinoanın Peru’daki geçmişi 3.000 yıl öne sebye önemli miktarda aminoasit, ve bol viitamin içerir. Perulu ve çok ; tarafından methedilmesi ve NASA  yemek listesine dâhil edilmesi ile eski zamanlardan beri, maca (İnka yemekleri olarak kabul edilir), maui mısır, yacc sonchifolius) ve mesquite (Ceratonia siliqua) 5 protein, karbonhidrat ue aminoasit kaynağı olarak tüketilir. Son yamanlarda, öyellikle enerji uerici olmasından ötürü, enerji içeceklerinde de kullanılmaktadır.

Peru, deniz seviyesinden 1,200 metre yükseltisi ve sahip olduğu çeşitli iklimler ile kahve yetiştirmek için mükemmel şartlara sahiptir. Bu doğal çevre Peru kahvesinin olağanüstü kalitesini açıklar niteliktedir. Kahve üreticileri ABD, Aurupa ve Asya pazarlarının uyumlu standartlarını karşılayan çevre dostu teknikler kullanmaktadır. Günümüzde, çeşitli ülkelerden birçok tüccar farklı kahve aromalarını aramak üzere Peru’ya akın ediyorlar.

Bol yağış alan Peru toprakları dünyanın en büyük üçünü organik kahue üreticisi ue yüksek kalitede kahue tedarikçisi konumuna getirmektedir. 2010 yılında, America Specialty Coffee Association’ın (SCAA) düzenlediği bir yarışmada Tunki kahuesi El Saluador, Amerika Birleşik Deuletleri, Guatemala, Kenya, Honduras, Nikaragua ue Panama’nın önde gelen kahveleri ile rekabeti sonucu dünyanın en iyi gurme kahvesi kabul edildi.

Tunki kert eyaletini!Tunkt kahue bahçeleri, denizden 1628 metre yüksekte Puno eyaletinin ormanlarında bulunur. Bu kahue beş duyu organımda birden hitap eden leggetli bir içecek olarak harılanır. Tunki kahuesi çikolata tadı ueren bir narenciye çiçeği aroması içerir.Tunki, Quechua yerli diline ait bir kelimedir. Bu kelime “kayaların kuşu* anlamına gelen Peru’nun ulusal bir kuşunu simgeler.

Peru’da kahve üretimi için kullanılan toplam alanın 140.000 hektarlık bölümü, kahvenin uluslararası pazarlara sürülmesi için gerekli olan organik sertifikasına sahiptir. Organik sertifikası kahue üreticilerin kimyasal ue gübre kuUanmamolannı sağlar. Organik kahoeye yönelik talepler, sağlıklı gıdaların tüketimine ilişkin meucut eğilimler göz önüne alındığında istikrarlı bir şekilde artmaktadır.

Amazon ormanına özgü bir bitki olan kakao, dünya genelinde damak tadına hitap eden bir diğer Peru ürünüdür. Peru dünyanın en büyük organik kakao üreticisi konumundadır. Peru topraklarının yügde 60’ı tropik yağmur ormanları ile kaplandığından, Theobroma kakaosu veya yaygın olarak Amazon bölgesinde ve Uruguay yetişen kakao gibi çeşitli kakao türlerinin iliştirilmesi için ideal koşullar sağlamakladır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu