Faydalı BilgilerNedir Ne Değildir ?ŞEHİR REHBERİ

TERMAL BATTANİYE NEDİR?

TERMAL BATTANİYE NEDİR?

İlk yardımlarda kullanılmakta olan malzemeler çoğu zaman ufak, ergonomik fakat işlevsel olmaktadır. İşte bu malzemelerden biriside de termal battaniye yada hemen hemen hepimizin gördüğümüzde tanımakta zorluk çekmiyeceğimiz halini tarifle dışı parlak ince battaniye.
Tabii afetlerde kurtarılmış olan kişilerin veyahut mültecilerin üstünde görmüş olduğumuz gösterişli  bu battaniye ne işe yaramatadır?

 TERMAL BATTANİYE GENEL OLARAK  NERELERDE KULLANILIR?

Çoğu zaman tabii afetlerden yada kazaların sonrasında hipotermiye karşı kullanılmaktadır. Bununla beraber uyku tulumları şeklinde sıcaklığı hapsetmesi ihtiyaç duyulan malzemelerde de kullanılmaktadır.

PEKİ TERMAL BATTANİYE NE İLE YARAMAKTADIR?

İnsan bedeni buharlaşma kanalıyla da ısı kaybetmektedir. ; buz gibi ve yağışlı bir havada yaralanan bir kişinin üstüne örtülen termal battaniye bedendeki suyun buharlaşrak yok olmasını önlemektedir ve hipotermi olma ihtimalini hafifletmektedir.

Bedenimiz hareket etmediğinde ve/veyahut görev yapması azalmış olduğunda termal radyasyonla % 80’e varan ısı kaybı yaşamaktadır. Termal battaniye ise yansıtıcı özelliği sayesinde bu ısı kaybını önlemektedir.

Harici olaylar dışında de termal battaniye soğuk ile sıcak arasındaki geçişi engelleyerek var olan ısıyı güvenli bir şekilde korumaya  yaramaktadır.

TERMAL BATTANİYE NEDEN VE NASIL YAPILIR?

Termal battaniye; ince plastikden olup üstüne yansıtıcı bir malzemenin kaplanmasıyla imal edilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu