Saglık

Portakal’ın Sağlığımıza Faydaları Saymakla Bitmiyor

Portakalın Hikayesi

Kış aylannın favori meyvesi, vitamin ve su deposu portakalın nasıl yetiştirildiğini öğrenmek ister misin?

Kış aylarında hastalıklardan korunmak için beslenmene dikkat etmeli ve bol vitamin atmak
için meyve ve sebze yemelisin, işte içinde B ve C vitamini bulunan portakal en faydalı
besinlerden biri. Biz senin için çiftliğimizde, portakalları her yıl özenle yetiştiriyor, olgunlaşmalarını sabırla bekliyoruz.

Portakal ve Faydaları

Portakal içinde bolca B ve C vitamini bulunur ayrıca vücudunuzun direncini yükselten C vitamininin yanında manganez,magnezyum,tiamin, potasyum,ribofilamin, fosfor, B-6 vitamini, folat ve bakır da içermektedir.

Demir emilimine yardımcı olur,Kolesterole karşı vucutta koruyucu kalkan görevi görür,Cilt sağlığına faydalıdır,Vucut tarafından demir emilimine yardımcı olur,Sindirim sistemini kuvetlendirir,Strese ve gerğinliğe karşı vucudu korur, C vitamini bakımından en önemli gıdalardandır,Güçlü bir koruyucu antioksidan meyvedir özellikle kışın vucudu ebfeksiyonlara karşı korur,Böbrek ve Kalp sağlıgı için oldukca faydalıdır özelliklede posası ve içerdiği potasyum

Portakal yetiştirmek için iklim koşullarının uygun olmasına çok dikkat etmeliyiz,örneğin, sıcaklık ortalaması 23 ile -3 °c arasında olmalı. Yoksa ağaçlarımız kurur ya da donar. Ülkemizde Ege, Akdeniz ve Doğu Karadeniz bölgeleri portakal yetiştirmek için uygun koşullara sahip.

Portakal ağaçlarımız her yıl nisan ayında çiçek açıyor. Yani bahar geldi mi çiftliğimizi de
mis gibi kokular sarıyor. Kasım ayına kadar meyvelere dokunmuyoruz olgunlaşmalarını bekliyoruz.

Olgunlaşan portakallan tek tek, elle ağaçlardan topluyoruz. Kamyonlara yükleyerek meyve ve sebze dağıtım merkezlerine gönderiyoruz. Burada kalite kontrolden geçirildikten sonra portakallar pazar ve marketlere ulaştırılıyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu