Kültür-SanatYurt İçi Tatil

Maraş ve Maraş Dondurması

Maraş ve Maraş Dondurması

Pencere önüne oturmuş, dondurmacının geçmesini bekleyen sabırsız çocuklar büyüdü. Fakat aynı heyecansa onların çocuklarının kalplerinde; aynı lezzet onların çocuklarının ellerinde bugün hala mevcut.

Kahramanmaraş’ın vefalı dostu çoktur daima yanında duran dağlar, üzerine titrer mesela Sonra rüzgar, hiç durmadan esen bir rüzgarı vardır Maraş ın Halk diliyle Garbi yeli denen, üzerine türküler yakıları bu rüzgar, peşine takılacağınız gezi rehberiniz olursa şayet Maraş’ı baştan sona dolaşma imkanınız olur En çok akarsuların üzerin­den esersiniz, şehrin alt tarafında hepsinin birleştiğini, Ceyhan’a karıştığını Akdenize dek uzandığını görürsünüz Bir de en çok ünlü Ulu Camiyi seversiniz, insanı derleyip toparlayan mabedi. Fakat aklınızın bir köşesinin Ashab-ı Kehf mağarasında, gönlünüzün bir köşesinde uğur böcekleriyle meşhur Uludaz Zirvesinde kalmasına bir türlü enğel olamazssınız.

Kapalıçarşının Sarachanenin sokaklarına girdikce daha bir seversiniz Kahraman maraşı.Tarhana Çorbasını,Mercimekli köftesini ,Ekşili Kebabını daha bir seversiniz fakat Maraşı Maraş Yapan ,bırakın sadece Türkiye’de tüm dünyada adının duyulmasını sağlayan Ünlü Maraş Dondurması dır.

Maraş Dondurması ve Ustanın Mahareti Keçi Sütüyle

Birleşince

Dondurmanın tarihi 300 yıl evveline kara pekmez, bal, meyve özleri karıştırılarak yapılan Karsarmbaç’a kadar uzanır. Fakat bu lezzet için kışı, karı beklemek yahut dağların tepelerinden kar taşıma zahmetine katlanmak gerekmektedir Bu anlamda dondurma tarihinde yaşanan kırılma noktası, altmışlı yılların ortasında Maraş’a açılan buz fab­rikasıdır. bundan sonra dondurma sevenlerin kışı beklemesi gerekme­yecektir.Zira hasbelkader keşfe­dilen bu lezzet, Maraşlı ustaların kıvam tutturmadaki mahareti, salep eklemelerini sağlayan yetenekleri ile birleyince Maraş dondurmaları neredeyse bugünkü tadına benzer bir hâl alır Fakat bu noktada işin sırrı en çok keçi sütünde gizlidir Keçiler en çok, Ahir Dağı nın              bulutlara değdi değecek yay­lalarını sever.

Orada otlayan keçilerin el değmemiş sütünden yapılır Maraş ta dondurmalar Yetmişli yılların sonuna dek küçük tesislerde, geleneksel yöntem lerle üretilir önce dövme usulu yahut döndürme ile devam eder gider.Bu tarihten sonra ise teknolojinin katkısıyla modern tesislerde, tek seferde çokça üretilmeye başlanır. Fakat Maraşlıların üzerinde hassasiyetle durduğu bir husus vardır.Dondurmayı ne kadar makinalar üretsede içine katılacak salebin, özlerin miktarına ustaların eller karar verir daima. Bu titizliğin netice­sinde geçmişten bugüne şöhrete ulaşma imkanı bulur. Maraş dondurması yemek için sabırsız­lanan heyecanlı çocuklara,annelerinden  babalarından çocukca bir hatıra olarak taşınır daima.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu