İcatlar&Buluşlar

Tantal Elementi

Tantal Elementi

Periyodik tablonun 73. sırasında yer alır Tantal elementi. 1802 yılında İsveçli kimyacı Anders Gustaf Ekeberg (1767-1813) tarafından İsveç ve Finlandiya’da çıkartılan madenlerde bulunmuştur. Erime sıcaklığının (3.020 C) yanısıra ısıl ve elektriksel iletkenliği de yüksek olan bu elementin asıl alamet-i farikası asitlere karşı çok dayanıklı olmasıdır. Peki Tantal’a neden tantal adı verilmiştir? Bunun cevabı Yunan Mitolojisinde gizli.

Mitolojiye göre Lidya kralı Tantal Zeus’un oğlu bir yarı tanrıdır. Ama biraz aykırı bir ruha sahip olmalıdır ki kıyısından köşesinden akrabalık bağlarıyla bağlı olduğu tanrıları ölümsüz kılan hayat iksirini çalıp ölümlülere sunmaya çalışır. Dahası tanrıların bilgi ve yetkilerini sınamaya tabi tutar. Bunun için öz oğlunu öldürür, pişirir ve tanrılara yemek olarak sunar. Tanrılar yedikleri yemeğin Tantaiın oğlu Pelops olduğunu hemen anlarlar ve Tantal’a Tartarus adlı yeraltı dünyasında inanılmaz bir ceza verirler. Bu öyle bir cezadır ki Tantal dizlerine kadar içinde olduğu tatlı mı tatlı, serin mi serin dereye ne zaman eğitse su ondan uzaklaşır. Bu sefer Tantal başının üzerindeki olgun meyvaya uzatır kafasını. Ne mümkün; bir rüzgar meyvayı Tantal’ın ağzından uzak­lara savurur. Tantal ne susuzluğunu giderebilir ne de açlığını.

Anders Gustaf Ekeberg bulduğu bu yeni element için 1802’de şu satırları kaleme almıştır: “Bu metale tanta- lum adını verdim.Asite batırıldığında onu emme kapasitesinin hiç olmamasının bana zavallı Tantal’ın çek­tiği azabı hatırlatması dolayısıyla.”

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu