Saglık

Hindiba Karaciğer Dostunuz

Hindiba Karaciğer Dostunuz

Hindiba İçeriğindeki Etken Maddeler

Rezin,Fosfor,Demir,Protein,B ve C Vitamini Kalsiyum Nişasta Uçucu Yağlar

New Delhi Eczacılık Fakültesinde Hindibanın tahrip edilmiş karaciğer hücreleri üzerinde anti-hepatotoxic (tahribi önleyici) etkisi incelendiğinde, karaciğer enzim seviyelerinin normal seviyelere döndüğü gözlenmiştir. Nitrosaminelerin tetiklediği oksidatif stres karaciğer üzerinde bazı tahribatlara sebep olmaktadır. Hindiba ile yapılan uygulamalar sonucunda kan ve toplam yağ, kolesterol, bilirubin ve enzim aktivitesi ölçüldüğünde hindibanın anti-oksidan etki gösteren parametreleri arttırdığı karaciğeri koruduğu yapılan çalışmalar ile ortaya çıkmıştır.

Ayrıca, hindibanın Lactucin ve Lactucopicrin etkin maddelerinin antimalarial (sıtmayı önleyici) etkileri olduğu belirtilmektedir. Işığa duyarlı olarak bilinen Plasmodium olarak bilinen sıtma parazite karşı sıtma önleyici etkisi olduğu ifade edilmektedir.

Windsor Üniversitesinde yapılan çalışmada, hindiba bitkisinin ekstraktı, lösemi hücrelerinde hücre gelişim evrelerini normalize etmesi nedeniyle , lösemi tedavisinde etkisi büyük ölcüde kanıtlanmıştır.

Güney Kore de, Wonkwang Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, hindibamla sistemi üzerinde toksik etkisi olan maddeler üzerindeki etkileri incelenmiş, kıyaslandığında, lökosit seviyesinin arttığı, karaciğer, dalak ve timüslerin ağırlığında dereceli bir artış olduğu gözlenmiştir. Bağışıklık sisteminde toksik maddelerin oluşturduğu btnggnir ettiği belirtilmiştir. Bağışıklık sistemi üzerinden tedavi edilebilen hastalıklarda ağırlıklı edilmektedir. Japonya da, Osaka Üniversitesinde yapılan bu araştırmada ise reaksiyona sebep olan hücreler üzerindeki durdurucu etkisi incelenmiş. Sonuçlar kıyaslandığında hindiba alerjiye sebep olan hücreler arasındaki reaksiyonu engelleyerek allerjiyi büyük oranda enğellediği gözlenmiştir.

Ayrıca DNA yı serbest radikal hasarından koruduğu saptanmıştır.

Böbreklerin ve karaciğerin çalışma kapasitesinin yükseltilmesinde önemli rol oynaktadır. İdrar söktürücü, mesane iltihabım temizleyici olarak kullanılabilmektedir. Kan yapıcı özelliğide dalak rahatsızlıklarında önerilmektedir, iştah açıcı olarak bilinir.Rumatizma hastalıklarında variste tavsiye edilir. Kanı temizleyebilmektedir.

Safra kesesi taşlarının oluşumunu ve irileşmesini bağırsaklarda oluşan şişkinlik ve sindirim bozukluklar yardımcı olabilmektedir.Şeker hastaları için kullanılmaktadır. Kronik Hepatit B de önerilir, mayasıl ve cilt hastalıklarında önerilmektedir. Zayıflama küründe kullanılmaktadır.Kalın Bagırsak rahatsızlıkları ve ishalde faydalı olduğu belirtilmektedir.

Not:Bu bitkilerin hiçbirisi iilaç değildir. hastalık durumunda doktorunuza danışmadan bu bitkilerin hiç birisini kullanmayınız.Bitki ya da bitkisel ürün kullanımlarında mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu