ŞEHİR REHBERİ

Sarı Kantaron ile Mide Depresyonda Dur Deyin

Sarı Kantaron Mide ve Depresyonda Dostunuz

İçeriğindeki hiperisin maddesi sayesinde doğal sakinleştirici olarak St.Johns Wort adı ile tüm dünyada kabul görmüştür. Halk tababetinde öncelikle  mide ve depresyonlar, huzursuzluk ve korku halleri için kullanılmıştır. Yapılan yeni çalışmalar, gece hipofızden salgılanan melatonin hormonu salınanını arttırarak uykuyu derinleştirdiğini, ayrıca antünflamatuar, antiviral (HIV virüsü) ve antibakteriyel etkilerini ortaya çıkarmıştır. Orta şiddette depresyon tedavisinde Avrupa ülkelerinde kullanıldığı bilinmektedir. Serotonin yükseltici etkileri olup trigeminal nevralji, sinir yaralanmaları,baş ağrısı şikayetleri, mide ülseri, gastrit, kolit tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir. GATA Farmakoloji araştırmalarının yürütüldüğü bir doktora tezinde; alkol bağımlılarına karşı sarı kantaron kullanılmış, alkol bağımlılarının yoksunluk, çaresizlik ve umutsuzluk hali dönemlerinde hastalar üzerinde etkili olduğu hatta titremeleri engellediği açıklanmıştan Sarı Kantaron ekstresi 10. günden itibaren etki göstermeye başlar. Kullanmaya başladıktan sonra asabiyetin azaldığı gözlenebilmiştir.

Kantaronun başta; akciğer, karaciğer, mesane, meme, mide, prostat, yumurtalık olmak üzere serviks, lösemi ve beyin tümörü hücreleri gibi bir çok kötü huylu hücreyi öldürdüğü ve dağılmasına da engel olduğu gözlemlenmiştir. Sarı kantaron etken maddesi olan hiperisin mitokondriyal fonksiyonlarda bozulma neticesinde oluşan organ tümörleri üzerinde antitümöral etki göstermiştir.Sabahları aç karnına kullanıldığında bağırsak kurtlarını ve parazitlerini düşürücü etkisi bilinmektedir.Eski Osmanlı dönemlerinde savaş yaralarının tedavisinde katran olarak kullanılırdı. Rengi ve işlevi dolayısı le kan otu olarak da anılır. Haricen ve dahilen kullanımlarda mükemmel bir yara iyileştirici ve enfeksiyon önleyicidir. Mide, bağırsak, kolit ve kanamalarında kanama durdurucu ve yara iyileştirici özellikleri bilinmektedir ayrıca sırt ağrıları gibi,romatizma, mafsal, gut, siyatik, lumbago gibi romatizmal sorunlarda da haricen kullanılabilmektedir.

NOT : San kantaron bitkisi suda tam olarak çözülmez. En önemli etken madde ekstraksiyon yöntemi de elde edilir ve standardize edilebilir. Sarı kantaron ekstresi kullanılır iken kimyasal ilaç (antidepresyan haplar vb.) tüketilmemesine özen gösterilmesi gerekir.

Sarı kantaron halk inanışına göre:

Depresyon huzursuzluk, sinir, stres, enfeksiyon, ülserler, kolit gibi sorunlarda direk olarak kullanılmıştır.Zeytin yağına yatırılarak kantaron yağı elde edilir. Haricen yaralarda kullanılır eski dönemlerde savaş yaralarını tedavi için katran halinde kullandığı bilinmektedir.

Not:Bu bitkilerin hiçbirisi iilaç değildir. hastalık durumunda doktorunuza danışmadan bu bitkilerin hiç birisini kullanmayınız.Bitki ya da bitkisel ürün kullanımlarında mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu