Saglık

Yaban Mersini En Güçlü Antioksidan

Yaban Mersini İçeriğindeki Etken Maddeler

Rezin,B ve C Vitamini ,Fosfor, Kalsiyum,Demir,Nişasta,Protein,Uçucu Yağlar içermektedir.

Yaban Mersini Gözlerinizin Dostu En

Güçlü Antioksidan

Antioksidan kapasitesi çok yüksek bir meyvedir. Gözün görme gücünü arttırdığı çalışma ile gösterilmiştir. Bu nedenle özellikle ABD savaş pilotlarının kullanması zorun listesine girmiştir. Pilotların görme kapasitesini arttırabilmek için yaban mersini meyvesinden yararlanılmaktadır. Yaban mersininde bulunan ”antosiyaninler” yaşa ve ultraviyole ışınlarına bağlı olarak olarak oluşan retina problemlerine karşı sonderece kuvvetli koruma sağlar, gece görme kapasitesini artınr.

Antosiyanin’lerin yaşlılarda katarakt oluşumunu geciktirdiği gece görüşünün azalmını yavaşlattıgı sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu) gibi göz sorunlarmın önlenmesinde önemli bir rol oynadığı içeriğinde bulunan A vitamini ve çinko minerali zengini olmasına bağlanmıştır.

Yaban Mersini meyvesi içerisinde polıfenoller, saksılık asit, karotenler, folik asit, lifler vitamini kopleksi A ve E vitamini, C vitamini, potasyum, fosfor, magnezyum, demir, Riboflafin niasin ve fitoestrojenler bulunmaktadır.

Bitki meyvesinin insan sağlığına etkileri konusunda yapılan kapsamlı araştırmalar, bileşiğinde bulunan kateşinler (fenolik bileşikler) antimikrobial ve antioksidatif (serbest radikal süpürücü) etkiye sahiptir. Proantocyanidin ve antosiyaninler ise kapiller (kılcal) damar yırtılmalanH kanamaları göz’de retina ve beyin kanamalarına karşı damar sağlığı ve bütünlüğünü korur. Kapiller çatlamalan önler. Bu nedenle diyabet hastalanırda ve 50 yaş üzerinde koruyucu olarak kullanımı önem taşımaktadır. Meyva bileşimindeki flavonoid’ler, bilinen güçlü antioksidan etkileri ile serbest radikaller süpürerek kanser koruyucu olarak etkili olurlar. Ek olarak içerikteki antosiyaninler mide ve kalın bağırsak ülserlerinde hızlı bir iyileştirici özelliğe sahiptirler.

Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır, Yabanmersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

Yaban Mersini Halk Tababetine Göre:

Kuvvetli  bir antioksidan olarak bilinir. Uzun zamandır kan şekerini düşürücü, göz saglıgı ve göz tembelliğinde genel olarak tercih edilmektedir.

Not:Bu bitkilerin hiçbirisi iilaç değildir. hastalık durumunda doktorunuza danışmadan bu bitkilerin hiç birisini kullanmayınız.Bitki ya da bitkisel ürün kullanımlarında mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu