İcatlar&Buluşlar

2023’te İnternetsiz Ev Kalmayacak

İstanbul’a Ortak Haberleşme Alt Yapısı

Fiber altyapıda son durum

Türkiye’de genişbant internet abonesi 2017 yılı birinci çeyrek sonu ile 64,3 milyonu aştı. Bilgi
ve iletişim Teknolojileri Kurumu nun (BTK) son raporuna göre. Türkiye’de 297.620 kilometre, İstanbul’da ise 35.500 km uzunluğunda fiber ağ bağlantısı bulunuyor.Türk Telekom un elinde toplam 234 bin 176 km fiber altyapı bulunurken, diğer işletmecile­rin sahibi oldur.Diğer işletmecile­rin sahibi oldukları fiber internet yaklaşık 63 bin 444 km dir.

İstanbul’un fiber optik alt yapı hedefi 12.000 km 2023 yılında Türkiye’de her eve 100 Mbit/sn hızında genişbant internet hizmetinin sağlanması amaçlanıyor. İstanbul için fiber optik
altyapısının 2019 yılında 6.000 2023 yılında ise 12.000 kilometre olması hedefleniyor.

IElektronik Haberleşme Altyapısı nedir?

Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen Elektronik Haberleşme Altyapı Bilgi Sistemi
(EHABS) projesi ile işletmecilere ait elektronik haberleşme altyapı bilgilerinin tek bir veri tabanında toplanması, geçiş bakkı başvuru süreçlerinin takip edilmesi, toplanan verilerin stratejik ve politika belirlemede kullanılmalı amaçlanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ope­ratör firmaları ara­sında ortak teleko­münikasyon altyapı hizmetleri protokolü imzalandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İSTTELKOM AŞ ile operatör firmaları TURKCELL ve VODAFONE arasında ortak telekomükasyon altyapısı alanında kapsamlı işbir­liği protokolü imzalandı. İBB’nin akıllı şehir vizyo­nuna önemli katkı sağla­ması planlanan protokol ile İSTTELKOM AS. ortak ge­nişbant (fiber optik) altyapı alanında operatörlere hiz­met verecek.

İstanbul ve Türkiye için önemli bir yatırım ortaklı­ğı anlamına gelen anlaşma ile sürdürülebilir çözümler üretilerek kaynak israfının önlenmesi, daha fazla haneye fiber inter­net altyapısının hızlı veekonomik olarak su­nulması sağlanacak.

Antlaşma ile operatörlerin her biri­nin kendi altyapılarını kurmasından kaynaklanan mükerrer kazıları engelleyerek, tekrar eden kazı maliyetlerinin de önüne geçecek.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu